Januaribrev från Maria

Januaribrev

Nu har vi blivit varma i kläderna igen efter julledigheten och verksamheten är åter i full gång!

Under vårterminen är det som vanligt dags för nationella prov för åk 3 och 6. Provdatum och vidare information kommer från mentorerna.

Vi fortsätter med att förnya och renovera skolan. I dagarna kommer helt nya stolar och bord till matsalen, ny inredning i omklädningsrummen på idrotten och mys sittpuffar till biblioteket. Vi har också fått upp orienteringsskyltar på skolan som gör det lättare att hitta rätt.

Enkäter

Nu är det många enkäter på gång…

Skolenkät från Skolverket. Skickas ut till er den 25/1 via klasslärare.

Under v.9-11 är det dags för årets Attitydundersökning. Detta är en enkät som skickas ut till alla förskolor/skolor centralt från Skol- och Fritidsförvaltningen. Alla vårdnadshavare i åk 2 och 5 kommer att få hem information och koder för att kunna logga in och besvara enkäten. Eleverna i F-6 kommer också att besvara enkäten. Ert deltagande är oerhört viktigt så att vi får ett tillräckligt stort underlag att utgå ifrån för att kunna bli ännu bättre! Ni kommer att bli inbjudna till föräldramöte någon gång dessa veckor och kan då svara på enkäten på skolan. Viktigt att ni tar med koderna!

Isbanan

Fredagen den 4 mars har vi bokat in hela skolan på isbanan. Det finns skridsko att hyra på isbanan och du som förälder ansvarar för detta. Vi är ute i god tid för att ni ska ha möjlighet att låna skridsko till den 4/3. Har du ingen möjlighet att låna eller hyra skridsko till ditt barn så erbjuder vi annan rörelseaktivitet. Det brukar lösa sig och alla elever orkar inte åka hela tiden så det finns också möjlighet att låna av kompis på isbanan. Mer information kommer från respektive klasslärare.

Några viktiga datum

Sportlov                                                  v. 8

Isbanan                                                    4/3

Kompetens-

utvecklingsdag                                        29/2 + 9/5 Fritids och förskola stängt

Påsklov                                                     v. 12

Lovdagar                                                 5/5-6/5

Bårslövsdagen                                         20/5 (kl. ca 15-18, obligatorisk)

Nationaldag                                             6/6

Skolavslutning                                        9/6 (obs en dag tidigare än övriga skolor)

Skolstart (aug)                                        15/8

 

Väl mött till en ny spännande termin!        Maria Wikström