vecka 34-35

Hej alla barn och föräldrar i åk1!

Tiden går fort när man har roligt. Första veckan är snart slut. Vi har under veckan jobbat med att lära känna varandra.

Vi har startat en blogg (www.barslovsskola.se) där ni kommer hitta information, läxor samt vad era barn hittar på under dagarna. Varannan vecka kommer vi att lägga upp veckobreven på bloggen samt på er mail. Om man nu inte har tillgång till internet, meddela gärna så får ni hem ett papper istället.

Under vecka 35 kommer vi att börja vår läsinlärning, bokstavsträning samt starta upp individuell läsning. Eleverna får då, utifrån den nivå eleven befinner sig på, en liten bok i läxa. Det är väldigt viktigt att läsa boken flera gånger så att flyt och förståelse ökar. Vi är tacksamma om ni föräldrar hjälper till och stöttar ert barn att lästräna.

Vi kommer att ha ett föräldramöte tisdagen den 1 september kl: 17:30 (inbjudan kommer nästa vecka). Föräldramötet kommer strata med en information av Pia Bastholm som jobbar med trafiksäkerhet. Efter lite information från oss också tänkte vi gå ner till gräsmatten där vi fikar (alla tar med egen) och har en trevlig stund tillsammans.

Veckans ordspråk: Idéer är som svampar, där man finner en finns det ofta flera.

UGGLA_~1[1]

Önskar er en trevlig helg.

Anna och Pia