Veckobrev vecka 11-13

Hej alla barn och föräldrar.

Vi vill be om ursäkt att vi missat att skicka ut veckobrevet, men bättre sent än aldrig. Förra veckan var vi och åkte skridskor vilket eleverna tyckte var fantastiskt. Alla eleverna var så duktiga och tyckte att det var roligt. I fredags hade vi ”mellomys” där eleverna fick vara i jurygrupper (ca 4 per grupp) och rösta fram sin egen favorit. Det blev Samir och Viktor som vann.

Denna vecka kommer alla eleverna tillsammans med er vårdnadshavare att ha utvecklingssamtal. Hoppas alla har varit inne i Unikum. I och med att vi båda sitter med utvecklingssamtal under onsdagen så kommer läsläxan att vara till fredag denna vecka (11).

Vecka 12 är det påsklov så även måndagen vecka 13. Vi ses åter igen tisdagen den 29 mars

Kl. 8.00.

Efter påsklovet kommer vi starta upp vårt Emil-tema. Vi kommer att ha föräldramöte den 3 maj (Separat inbjudan kommer så småningom). Torsdagen den 31 mars kommer vi att spela innebandy i idrottshallen tillsammans med årskurs 2 och årskurs 3. Eleverna skall ha idrottskläder samt skor med sig. Vill man ta med sig en egen klubba så är det ok.

Trevlig påsk.

Anna och Pia