Veckobrev vecka 16-17

Hej alla barn och föräldrar!

Nu är snart våren här på riktigt och vi har fått njuta av några härliga dagar med strålande sol. Vi vill påminna er om att läxorna är samma varje vecka med några undantag ibland. Det är alltid matteläxa till tisdagen, läsläxa till onsdagen och fredagen samt veckans ord till torsdagar. Vi upplever att det är många som inte har med sig läxorna. Alla läxorna är en repetition så eleverna ska klara läxan själv, men behöver ert stöd att påminna och få den med till skolan.

Vi håller på att jobba med vårt Emil-tema vilket eleverna gillar. Ni kommer att se deras verk på föräldramötet i maj.

Hoppas att ni även tittar in på bloggen då och då, där vi lägger ut bilder och information om vad som händer i skolan. Klicka gärna på länken https://barslovbastaskolan.webbstjarnan.nu/

I matematiken håller vi på med tiotal och ental men repeterar antalsuppfattning och begrepp varje dag.

29 april kommer vi ha trädgårdsdag på skolan, vilket innebär att vi ska städa och göra fint på vår fantastiska skolgård. Vi kommer även att få grillade hamburgare som vi äter utomhus, om vädret tillåter.  

 

Önskar er en trevlig helg!

Anna och Pia