Veckobrev vecka 18-19

b

Hej alla barn och föräldrar!

Idag har vi haft trädgårdsdag på skolan. Eleverna har fått städa, plantera, måla och annat kul. Rektorerna grillade hamburgare till alla elever, vilket var mycket uppskattat. Titta gärna på bloggen, där finns både bilder och en liten film.

Vill påminna om att det är föräldramöte på tisdag den 3 maj kl 17-19. Hoppas att ni kommer eftersom era barn ska visa upp en del av vad de har jobbat med under terminen.

Torsdag (5 maj) och fredag (6 maj) är det ingen verksamhet i skolan. Dock har fritids öppet som vanligt på fredagen den 6 maj. Måndag (9 maj) är det studiedag och hela skolan samt fritids är stängt.

Vi kommer att börja simma en gång per vecka i 4 veckor, med början onsdagen den 11/5.

Annas grupp simmar på måndagar och Pias grupp på onsdagar. Det är därför viktigt att eleverna har badkläder samt handduk med sig. Detta innebär att eleverna endast har idrott på fredagar eftersom simningen ersätter måndagens idrottspass.

Med Vänliga Hälsningar

Anna och Pia

b1