Veckobrev vecka 45-46

Hej alla barn och föräldrar!

Veckorna har sprungit iväg och nu är det dags för höstlov. Alla föräldrar och barn har varit på utvecklingssamtal under veckan vilket var mycket trevligt. Vi blev mycket glada över att alla barnen trivdes och att de kände en enorm trygghet.

Vi har under de gångna veckorna jobbat vidare med olika bokstäver i svenskan. Vi kommer att ge läsläxa från fredag (23/10) till onsdagen (4/11) vecka 45.

I svenska ska vi börja skriva mer till bilder både genom att skriva förhand men också på datorerna. Alla elever har gjort väldiga framsteg i sin läsning. Vi har så smått börjat sätta ihop små läsgrupper, vilket uppskattas av eleverna.

I SO har vi arbetat klart med trafiken, vilket ni kan se i Unikum. I NO har vi börjat med temat ”balansera/väga”. Förra veckan fick eleverna prova att hitta balanspunkten på en fjäril och om det förändrades om man satte på gem. Flyttade sig balanspunkten?

I matematiken kommer vi att fortsätta jobba med talområdet 0-10 på olika sätt.

Den 11 november kommer vi att ha hela skolan sjunger, klass 1-3 kommer då att sjunga tillsammans på morgonen.

Trevlig helg och ett härligt höstlov.

Med vänlig hälsning

Anna och Pia