Veckobrev vecka 5-6.

Hej alla barn och föräldrar i åk1 !

Tänk vad tiden går…nu har vi kommit igång ordentligt efter jullovet. Denna veckan kommer vi att starta upp ett tema som vi håller lite hemligt, eftersom vi vill överraska barnen. Vi ska även börja med en ny NTA-låda på NO:n som heter “Fast eller Flytande”.

Anna kommer att vara ledig hela vecka 7 och då kommer en vikarie att ersätta henne. Pia finns kvar och stöttar upp.

Fredagen den 4/3 är det dags för hela skolan att åka skridskor i ishallen i Helsingborg. Ett tips är att försöka ordna skridskor i god tid (låna eller kanske köpa begagnat). Det är nämligen svårt att hyra på plats eftersom vi är många och det finns inte så många skridskor av varje storlek.

Onsdagen den 16/3 kommer vi att ha utvecklingssamtal hela dagen. Vi kommer att skicka ut tider nästa vecka.

Med Vänliga Hälsningar

Anna och Pia